Pravidelnou údržbou k nižším nákladům

Organické nečistoty - plísně, řasy, mechy

Plísně, řasy, mechy, lišejníky a další organické nečistoty jsou častým problémem téměř veškerých fasádních systémů. Zelený, často i černý povlak na fasádách se vytváří všude tam, kde jsou pro jeho růst vytvořeny vhodné podmínky.

Jaké jsou vhodné podmínky umožňující růst těchto mikroorganismů ?

Hlavní a prvotní podmínkou je vlhké a stinné prostředí bez slunečního svitu , kdy vlhkost na fasádě nemůže dlouhodobě vyschnout a stává se tak přirozeným prostředím pro jejich růst. Z hlediska orientace stavby vůči světovým stranám se biologické mikroorganismy nejčastěji vyskytují na stranách severních, severozápadních a severovýchodních. K výskytu plísně však do značné míry přispívá i výběr vhodného druhu fasádní barvy resp. probarvené omítky. Nejméně náchylné pro výskyt a růst biologických mikroorganismů jsou barvy silikonové, nebo termoizolační nátěry na bázi silikonu.

Jak se zbavit plísně ?  Co na plísně platí ?

Nejprve je potřeba z povrchu stavby plísně odstranit účinným odstraňovačem, který mikroorganismy zahubí. Následně je potřeba "zahubené" mikroorganismy odstranit z fasády , nejlépe tlakovou vodou , POZOR ! Na čištění zateplené fasády nepoužívat horkou vodu a příliš vysoký tlak ! Následkem tohoto postupu je narušení celistvosti fasádní omítky nebo barvy . Po oschnutí je nutno fasádu impregnovat fungicidním prostředkem , který zamezí opětovnému růstu plísní po dobu minimálně  3 až 5 let . Po této době obvykle postačí fasádu opláchnout a nanést opět impregnační přípravek.

Co se stane když plísně neodstraníme?

Pomineme-li hledisko zdravotní, kdy plísně a další organické nečistoty vážně ohrožují naše zdraví a ztěžují život zejména alergikům, dochází k postupnému znehodnocení fasády. Dlouhodobá vlhkost včetně silné vrstvy mikroorganismů je schopna narušit celistvost fasádní omítky , tak že následná sanace je poměrně drahou záležitostí. 

Ve většině případů je fasáda znečištěna kromě biologických nečistot rovněž polétavým prachem v ovzduší , průmyslovými splodinami aj. , tedy atmosférickými nečistotami. Pokud se atmosférické znečištění projevilo na fasádě jako prvotní a až poté se zde usadili plísně a jiné biologické nečistoty, nelze často fasádu dočistit prostředky určenými pro zahubení biologických nečistot .

 

Stav vaší fasády a použitou metodu čištění vyhodnotíme  včetně provedení referenčního vzorku zdarma.

 

Co by Vás mohlo zajímat

19.05.2015 14:51

V čem je rozdíl mezi termonátěrem a klasickým nátěrem ?

Současný trh s vodou ředitelnými nátěrovými hmotami pro povrchovou úpravu venkovních i vnitřních stěn jich nabízí poměrně širokou škálu . S trochou nadsázky bychom mohli tyto nátěrové hmoty rozdělit na klasické a termonátěry. Mezi klasické bychom zařadili veškeré běžné nátěrové hmoty , a to jak...

Kontakt

INEXSTAV s.r.o.

info@inexstav.cz

Pavlovova 3048/40
Ostrava - Jih, Zábřeh
700 30 Ostrava 30
IČ : 04319214
DIČ : CZ 04319214

+420 603156379
+420 777881806

Vyhledávání

INEXSTAV s.r.o. - INteriéry a EXteriéry STAVeb

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode